Badminton - najważniejsze zasady gry i techniki, których powinieneś się nauczyć

Zasady gry w badmintona

Punktacja i zasady zdobywania punktów W badmintonie punkty są zdobywane przez drużynę, która potrafi umieścić lotkę na przeciwnym polu gry. Każde poprawne uderzenie, które dotknie podłogi przeciwnika, to punkt dla zdobywającego. Gra się do 21 punktów, ale jeśli obie drużyny zdobędą po 20 punktów, decydujący o zwycięstwie będzie przewaga dwóch punktów.

Sposób rozpoczęcia gry i serwowania Gra rozpoczyna się od losowania, które decyduje o tym, która drużyna będzie serwować jako pierwsza. Serwowanie odbywa się z tylnej części pola serwisowego, a lotka musi być uderzona pod kątem w górę, przekraczając wysokość talii. Serwujący musi utrzymać kontakt z lotką do momentu uderzenia.

Zasady dotyczące pola gry i linii Pole gry w badmintonie jest podzielone na dwie części za pomocą siatki. Lotka musi przelatywać nad nią, a gracze nie mogą jej dotykać. Linie boczne i tylna są uznawane za ważne, natomiast linia służąca do serwowania jest uznawana za poza polem gry. Jeśli lotka dotknie linii bocznej lub tylniej, jest nadal uznawana za w grze.

Zabronione zachowania i kary W badmintonie istnieją pewne zachowania, które są zabronione, takie jak przeszkadzanie przeciwnikowi lub celowe zniszczenie lotki. Za takie zachowania można otrzymać karę w postaci punktu dla przeciwnika lub nawet dyskwalifikację.

Zasady dotyczące podwójnej gry W podwójnej grze obowiązują niektóre dodatkowe zasady. Na przykład, każda drużyna może uderzyć lotkę tylko raz przed jej przekazaniem partnerowi. Jeśli któraś z drużyn popełni błąd, przeciwnicy zdobywają punkt.

Podstawowe techniki badmintona

Uderzenie forehandowe Uderzenie forehandowe jest jednym z podstawowych elementów gry w badmintona. Polega na uderzeniu piłeczki przy pomocy rakiety z przeważającym udziałem ręki dominującej. To uderzenie pozwala na precyzyjne kontrolowanie trajektorii piłeczki i atakowanie przeciwnika.

Uderzenie backhandowe Uderzenie backhandowe jest drugim ważnym uderzeniem w badmintonie. Wykonywane jest z drugiej strony ciała, z ręką nie dominującą. Choć może być trudniejsze do opanowania, umożliwia elastyczność w grze i pozwala na skuteczne reagowanie na ataki przeciwnika.

Serwis Serwis to początkowy uderzenie rozpoczynające każdy gem w badmintonie. Jest wykonywany przez zawodnika stojącego po jednej stronie kortu i polega na uderzeniu piłeczki z góry, nad siatką, w taki sposób, aby trafiła w obszar przeciwnika. Umiejętność precyzyjnego serwowania jest kluczowa dla zdobycia punktu.

Smecz Smecz to agresywne uderzenie w badmintonie, które ma na celu zaskoczenie przeciwnika i zdobycie punktu. Polega na mocnym uderzeniu piłeczki w taki sposób, aby przelatywała nad siatką z dużą prędkością i trafiła w obszar przeciwnika. To uderzenie wymaga precyzji, siły i szybkości.

Odbicie od siatki Odbicie od siatki jest techniką stosowaną w sytuacjach, gdy piłeczka podczas lotu dotknie górnej krawędzi siatki. Zawodnik może wykorzystać to odbicie do zmiany trajektorii piłeczki i wprowadzenia zamieszania w grze przeciwnika. Opanowanie tej techniki pozwala na wykorzystanie siatki jako narzędzia do zdobycia punktu.